Energijos vadyba

Bendrasis (elektros) energijos vadybos tikslas yra sutelkti dėmesį į energijos vartojimo efektyvumą. Iš patirties žinoma, kad vien dėmesys energijos naudojimui ir energijos taupymo priemonėms padeda taupyti energiją.

Kai įmonėje yra bendra nuostata (pradedant vadyba ir baigiant darbuotojais) energija naudoti racionaliai, jos bus suvartojama mažiau, pvz., dėl geresnio vartojimo įpročio. Geresni įpročiai nieko nekainuoja ir gali būti įdiegti nedelsiant. Vienintelė kliūtis šiuo atveju yra būtinybė visiems energiją vartojantiems asmenims nuolat kreipti dėmesį į energijos sąnaudas. Nebekreipiant dėmesio, efektyvus energijos vartojimas laipsniškai blogėja ir vėl grįžtama prie mažiau efektyvaus vartojimo.

Gerai veikianti energijos vadybos sistema padės sutelkti dėmesį į energijos sąnaudas.

Energijos vadyba turi būti suprantama daugiau kaip organizacinė nei techninė priemonė, kuri apima įmonės valdymą, apmokymus, skatinimo sistemas ir t.t. Gerai veikianti energijos vadybos sistema yra sudėtinė įmonės organizacinės struktūros dalis. Dėl to efektyvus energijos vartojimas tampa įprasta įmonės veiklos dalimi. Įmonės, naudodamos ribotą išorinę paramą, turi pačios įdiegti energijos vadybos sistemas.

ENERGIJOS VADYBOS PROCESAS

Energijos vadyba yra nuolat besitęsiantis procesas, kurio metu įvairi energijos vadybos veikla vykdoma užprogramuotoje sistemoje. Svarbu pabrėžti, kad energijos vadybos procesas niekada nesustoja, nes visuomet bus galimybių įdiegti patobulinimus, kai keičiasi gamybos technologija, prietaisai, organizacinė struktūra ar kiti faktoriai.

PIRMINIS ENERGIJOS SRAUTO VERTINIMAS

Įmonė energijos vadybą turėtų pradėti nuo pirminio energijos srauto vertinimo, kuris yra visos energijos vadybos pagrindas ir parodo pagrindines energijos sąnaudas įmonės veikloje. Energijos srauto vertinimas turėtų apimti:

 

  • Ankstesnes ir esamas energijos sąnaudas
  • Įdiegtas ir planuojamas įdiegti energijos taupymo priemones
  • Su energijos vartojimo efektyvinimu susijusias žinias, atsakomybę ir kompetenciją

Energijos srauto vertinimas yra būtinas, norint sukurti įmonei tinkančią energijos vadybos sistemą, kuri turėtų apimti visus pagrindinius įmonės energiją naudojančius prietaisus. Net ir neįtraukus prietaiso, sunaudojančio nedaug energijos (tai dažniausiai būna apšvietimo sistemos, administracinėse patalpose esantys įrenginiai, mažo galingumo siurbliai bei ventiliatoriai ir t.t.), energijos srauto vertinimas gali būti pakankamai išsamus.

Įmonė turi pati nuspręsti, kurio prietaiso energijos naudojimas turi būti vertinamas, kad susidarytų išsamus vaizdas apie energijos sąnaudas įmonėje.

ENERGIJOS SĄNAUDŲ VERTINIMAS

Energijos sąnaudų vertinimą reikia atlikti taip, kad būtų galima gauti duomenis apie visą sunaudotą energijos kiekį per tam tikrą laikotarpį.

Energijos sąnaudos turėtų būti suskaidytos pagal energijos rūšis, pagal pagrindines (kuras reikmėms, gamtinės dujos ir elektros energija), ir į galutinio naudotojo kategorijas (džiovinimo, šildymo, šaldymo, slėgio padidinimo ir kitas sistemas). Svarbu, kad energijos sąnaudų vertinimas padėtų susidaryti išsamų energijos sąnaudų vaizdą, o ne atskirus informacijos rinkinius, apibūdinančius tik kelis procesus.

 

Įdiegtos ir planuojamos įdiegti energijos taupymo priemonės.

Įdiegto ir planuojamo įdiegti energiją taupančių priemonių apžvalga yra atliekama siekiant nustatyti energijos taupymo veiklos būklę įmonėje.

ENERGIJOS TAUPYMO VEIKSMŲ PLANAS

Įmonė turi sukurti ir prižiūrėti energijos taupymo veiksmų planą, nurodantį, kaip įgyvendinami įvairūs energijos naudojimo uždaviniai. Tai galėtų būti įvairūs metodai, atsakomybės paskirstymas ir veiksmų įgyvendinimo laiko grafikai. Energijos taupymo veiksmų planas yra dokumentas, pateikiantis (trumpam laikotarpiui) įgyvendinamus veiksmus ir nurodantis, kaip ir kas

turi juos įgyvendinti. Gali būti sukuriami energijos taupymo planai kiekvienam iš energijos taupymo tikslų.

Tarp energijos taupymo veiksmų plano, energijos strategijos, nusistatyto energijos vartojimo tikslo ir uždavinių būtinai turi būti stipri sąsaja.

Energijos taupymo veiksmų planas suformuluoja:

  • Atsakomybę ir reikiamą kompetenciją.
  • Skiriamus išteklius.
  • Įgyvendinimo instrukcijas (projekto aprašymą, užduotis ir t.t.).
  • Laiko grafiką.

ENERGIJOS SRAUTO VERTINIMO TIKSLINIMAS

Energijos srautų vertinimas turi būti tikslinamas reguliariai (pvz., kartą per metus), kad būtų galima įvertinti energijos sąnaudų kaita per pastarąjį laikotarpį ir būtų atnaujintas energijos vadybos veiklos pagrindas.

 

ENERGIJOS NAUDOJIMO ĮMONĖSE EFEKTYVUMO DIDINIMAS

Objekto elektros įranga

Elektros energija įmonėse naudojama:

  • Technologiniams procesams
  • Bendrosios paskirties sistemoms

Viena iš didžiausių elektros energijos taupymo galimybių yra naujų ir efektyvesnių technologijų ir įrengimų diegimas. Tačiau naujų įrenginių, leidžiančių taupyti elektros energiją, įdiegimas svarstytinas tik tada, kai jie dirba pakankamai ilgą laiką ir kai išnaudotos visos kitos galimybės, kai įrenginiai technologiškai pasenę, mažai automatizuoti.

Elektros energijos tiekimo sistemoje, t.y. elektros linijose ir galios transformatoriuose, papildomi energijos nuostoliai atsiranda priklausomai nuo jų parametrų ir darbo režimo, netinkamų apskaitos parametrų ir tarifų pasirinkimo, reaktyvinės energijos kompensavimo, nekontroliuojamų įrangos darbo režimų. Dėl pastoviai veikiančių el. įrenginių (eskalatoriai, ventiliacijos sistemos, apšvietimas, šildymo įrenginiai) .

 

PASIŪLYMAI ELEKTROS ENERGIJAI TECHNOLOGINIUOSE PROCESUOSE

  • Vykdyti sunaudojamos elektros energijos apskaitą, savalaikiai tikslinti el. energijos tarifų parinkimą..
  • Mažinti energijos nuostolius elektros linijose, mažinant linijos varžą (didinant linijos skerspjūvį, trumpinant ilgį, lygiagrečiai įjungiant papildomą liniją).
  • Mažinti energijos nuostolius galios transformatoriuose. Energijos nuostolių mažinimui būtina sekti transformatorių apkrovą ir, kai ji mažesnė negu 0,6 vardinės reikšmės, vieną iš dviejų lygiagrečiai dirbančių transformatorių reikia išjungti arba juos pakeisti mažesnės galios transformatoriais, jeigu tai leidžia sąlygos.
  • Mažinti reaktyviosios galios naudojimą įrengiant kompensavimo įrenginius prie jos imtuvų.
  • Mažinti reaktyviosios galios naudojimą organizacinėmis priemonėmis:
  1. Sutvarkyti technologinį procesą taip, kad būtų visiškai apkrauti technologiniai įrenginiai, laikų būtų atjungiami, arba atsijungtu automatiškai.
  2. Įrengti variklių tuščiosios eigos ribotuvus, kai pertrauka tarp operacijų  ilgesnė negu 10 min.
  3. Perjungti asinchroninio variklio statoriaus apvijas iš trikampio į žvaigždę, kai apkrova mažesnė nei 40%.
  4. Išjungti (ar pakeisti) transformatorius, kurių apkrova mažesnė negu 30%.
  5. Asinchroninius variklius pakeisti sinchroniniais ten, kur tai ekonomiška ir tikslinga.

PASIŪLYMAI TAUPYTI ENERGIJAI BENDROSIOS PASKIRTIES SISTEMOMS

Kiekvienoje įmonėje energija naudojama ne tik pagrindiniam technologiniam procesui. Nemaža sunaudojamos energijos dalis tenka bendrosios paskirties sistemoms: elektros apšvietimui, vėdinimo įrenginiams ir sistemoms, suspausto oro kompresoriams, vandens tiekimo sistemoms, vidaus elektriniam transportui.

Elektros apšvietimas objektuose gali būti skirstomas į pastato vidaus (patalpų) ir teritorijos apšvietimo sistemas. Darbo vietos apšviestumo kokybė turi didelę įtaką dirbančiųjų sveikatai, jų darbo našumui, darbo kokybei ir saugumui. Todėl energijos taupymas darbo vietų apšviestumo sąskaita netaikytinas.

Taupoma mažinant apšvietimo įrenginio lyginamųjų galių jų techninių charakteristikų tobulinimo sąskaita ir minimizuojant jų darbo trukmę. Ypač daug energijos galima sutaupyti pakeitus neefektyvias lempas, šviestuvus bei lempų įjungimo ir reguliavimo aparatus efektyvesniais. Sutvarkius apšvietimo sistemas, elektros energijos sąnaudas jose galima sumažinti 20-40%.

Pasiūlymai taupyti energijai patalpų apšvietimo sistemose

  • Maksimaliai išnaudoti dienos šviesą
  • Šviestuvus ir lempas pakeisti efektyvesniais
  • Fluoroscencinių lempų indukcinius balastus pakeisti aukšto dažnio reguliavimo įrenginiais
  • Įrengti automatinę apšviestumo kontrolę
  • Vengti šviesos absorbcijos – sienas, lubas, grindis nudažyti šviesiomis spalvomis
  • Periodiškai valyti lempas ir šviestuvus. (sutaupoma iki 3 - 5 % el. energijos)
  • Pagerinti apšvietimo tinklo valdymo technikos informacinio aprūpinimo ir valdymo kokybę.

Pasiūlymai taupyti energijai vėdinimo sistemose

Energija vėdinimo sistemose naudojama orui transportuoti ir tiekiamam orui pašildyti. Daugiausia įtakos sunaudojamos energijos kiekiui turi: oro kiekis, tiekiamo oro temperatūra, atliekamosios šilumos utilizavimas, vėdinimo sistemos aerodinaminis pasipriešinimas, vėdinimo sistemos darbo režimas, vėdinimo įrangos efektyvumas, vietiniai siurbtuvai, oro paskirstymas ir šalinimas, naudojamos šilumos šaltinis, saulės spinduliavimo įnešama šiluma, technologijos ir pastato ypatumai.

 

Mažinti vėdinimo oro kiekį rekomenduojama:

  • Naudojant vietines sistemas vietoj bendrosios kaitos sistemos
  • Racionalizuojant sistemos darbo režimą
  • Keičiant technologiją, naudojamas medžiagas
  • Keičiant oro paskirstymo ir šalinimo vietą ar būdą

Oro apykaitos sumažinimas 1 m3/s dirbant viena pamaina duoda metinę 140 tūkst. kWh šilumos ekonomiją.

Sistemos aerodinaminiam pasipriešinimui sumažinti rekomenduojama:

  • mažinant sistemos debitą,
  • keičiant ortakius ar įrangą;

Sistemos aerodinaminio pasipriešinimo sumažinimas 0,1 kPa, kai debitas 1m3/s, duoda 0,15kW galios arba 350kWh elektros energijos metinę ekonomiją.

Atgauti šalinamo oro šilumą rekomenduojama:

  • naudojant šilumokaičius,
  • naudojant šalinamo oro recirkuliaciją.

Kai debitas 1 m3/s, šilumos utilizatorių panaudojimas sutaupo 70-100 tūkst. kWh šilumos per metus.

Be to, rekomenduojama:

  • palaikyti kiek leidžia normos žemiausią temperatūrą patalpose šildymo sezono metu ir aukščiausią leidžiamą vasarą.
  • Vėdinimo sistemą įjungti tik kai tai reikalinga.
  • Įrengti efektyvų ventiliatorių.

Temperatūros sumažinimas 1°C per šildymo sezoną sutaupo 5% šilumos. Temperatūros pakėlimas 1°C vasarą leidžia sumažinti vėdinimo oro kiekį apie 20%.