Fotoelektros sistemos

Fotoelektra

Fotoelektra yra elektros energija, gaunama tiesiogiai iš šviesos energijos naudojant fotoelektrinius keitiklius. Atradus fotoelektros reiškinį pradžioje fotoelektriniai keitikliai buvo naudojami laikrodžiams, kalkuliatoriams ir kitai elektroninei aparatūrai maitinti, didesnės galios – kosminiuose laivuose, o vėliau ir energetikoje – saulės spindulinę energiją tiesiogiai konvertuoti (keisti) į elektros energiją.

 

Elektrą gamina fotoelementai

Fotoelektrinėse sistemose pagaminta elektros energija gali būti naudojama autonomiškai savo reikmėms, užsitikrinant nepriklausomą elektros tiekimą. Priešingai nei į tinklą elektrą tiekiančioje sistemoje, prie saulės modulių prijungiami specialūs inverteriai, krovimo reguliatoriai ir – svarbiausia – įkraunami akumuliatoriai, kuriuose kaupiama saulės sukurta elektros energija. Su šiais komponentais jau galima projektuoti autonominę sistemą. Prijungus elektros tiekimo į elektros tinklą sistemą prie akumuliatorių įrenginio ir specialaus keitiklio, papildomai galima turėti rezervinį elektros tiekimą. Įprastiniu atveju iš saulės išgauta elektros energija per grandininį inverterį už nustatytą tarifą tiekiama į bendrąjį tinklą. Nutrūkus elektros tiekimui iš tinklų, elektros energija tiekiama iš akumuliatorių.


Vakarų Europoje labai paplitusios sistemos, tiekiančios elektrą į viešąjį tinklą. Pavyzdžiui, Vokietijoje, Austrijoje, Danijoje dauguma fotoelektrinių jėgainių savininkų už nustatytą tarifą tiekia saulės elektros energiją į bendrąjį tinklą. Tai galima daryti ir Lietuvoje, šiuo metu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintais tarifais.

Fotoelektriniais moduliais pagaminta nuolatinės srovės elektros energija tuo tikslu per įkrovimo reguliatorių kaupiama akumuliatorinėse baterijose. Tuomet elektros energija autonominiame inverteryje verčiama į srovės energiją, tinkamą naudoti įprastiniams 220 V prietaisams. Specialūs 12 V arba 24 V nuolatinės srovės elektros energijos prietaisai, tokie kaip lemputės ir šaldytuvai, gali būti maitinami tiesiogiai iš akumuliatorių.

 

Montavimo būdai:

  • Montavimas ant nuožulnaus stogo
  • Montavimas ant plokščio stogo
  • Montavimas stoge
  • Montavimas ant fasadų
  • Montavimas ant žemės

 

Taip pat skaitykite: